Elegancja na pierwszy rzut oka kojarzy mi się ze stylowym kapeluszem, czarnym płaszczem i długą sukienką. Wspominając słowa Coco Chanel – „Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji” – warto poświęcić czas na wybór prezentu dla wymagających profesji i osób z grona wybranych zawodów, m.in. takich jak prawnik, aktor, naukowiec, architekt, dziennikarz, czy dla przedstawicieli wyższych rangą, np. w służbach wojskowych lub wśród grona rektorskiego na uczelniach. Prezent dla różnych przedstawicieli z wyżej wymienionych grup na pewno będzie inny, jednak za każdym razem jest wymagający i powinien być najwyższej jakości.
Elegancki upominek to już nie tylko wybór odpowiedniej książki, pióra, etui, humidora, cygara, fajki czy whisky – to przede wszystkim poprawna kompozycja stonowanych kolorów, ale też selekcja, której towarzyszy wybór marek. Trzeba również wziąć pod uwagę, że ww. zawody reprezentują obie płcie.
Weźmy pod lupę postać i profil naszego biznesmena, wykształconego doktora, habilitowanego, magistra czy inżyniera – zapewne znamy go osobiście – można się przyjrzeć trochę jego postaci i dać mu coś osobistego oraz praktycznego, co przyda mu się w życiu codziennym. Jeśli nosi okulary, zegarek, spinki do mankietów, można obdarować go gustownym skórzanym futerałem na okulary albo wybrać drewniane pudełko na zegarki czy spinki. Każdy gentleman doceni z pewnością wyszukany trunek alkoholowy z wyższej półki, krawat, rękawiczki skórzane czy muszkę.
Gdy uważnie słuchamy naszego partnera biznesowego, znamy też jego zainteresowania, gust i preferencje, i tym samym możemy dostosować prezent do tego, o czym kiedyś wspominał w rozmowie. Dla podróżnika czy pasjonata górskich wędrówek na pewno doskonały będzie kompas i latarka, ale także mapa, miara, nerka czy luksusowy bidon lub butelka, która utrzymuje zarówno ciepłą, jak i zimną temperaturę napoju przez długi czas. Maniaków gier ucieszą ręcznie wyrzeźbione szachy czy zestaw do pokera lub specjalna talia kart. Gdy z kolei nasz człowiek biznesu jest trochę na luzie, a dodatkowo jest brodaczem, możemy zaszaleć i wręczyć mu kolorowe skarpetki wraz ze szczotką do brody z włosia dzika.
Dla pana mecenasa, sympatyka cygar i whisky – idealny będzie przepiękny drewniany humidor na cygara, karafka lub kostki do whisky, a dla pani prawniczki lub bizneswoman z innej profesji – skórzana podkładka pod mysz, drewniany pendrive, kieliszki do wina, nóż do listów czy stylowe wieczne pióro. Dla miłośnika lub miłośniczki eksperymentów kulinarnych można wybrać wykwintne zestawy do kuchennych rewolucji albo „relaksacyjny” kosz wiklinowy, piknikowy.
Aczkolwiek, jeśli nie chcemy wchodzić w prywatne sfery, zawsze trafionym prezentem będzie skórzany upominek w formie etui, wizytownika, organizera, portfela, aktówki, teczki, kieszonkowego kalendarza czy zakładki, gdyż wszystkie te drobiazgi okażą się przydatne w pracy.
Kolejną grupą, której warto się przyjrzeć, jest szanowne grono profesorskie na uniwersytetach i uczelniach szkół wyższych. Tutaj z pewnością należy wziąć pod uwagę kierunek, w jakim dana osoba jest wykształcona – i tak astronomowi można wręczyć teleskop z grawerem, a historykowi unikatową książkę lub album. Dzieła sztuki są również popularnym upominkiem wyrażającym wdzięczność dla entuzjastów innych przedmiotów, nie tylko z Akademii Sztuk Pięknych, ale też dziedzin badawczych, czy w instytutach biologii. Rozmawiając z przedstawicielem uczelni okazało się, że profesorowie są ostatnio bardziej otwarci i też cenią indywidualne kreatywne pomysły – jednym z nich była np. talia kart złożona z czerwonych serduszek kier z ulubioną liczbą wykładowcy, jaką była „6”. Dla uwiecznienia osiągnięć jednak niezastąpione będzie zawsze pióro z grawerem.
Z kolei dla pracowników służb wojskowych, oficerów czy generałów zupełnie odmiennym prezentem będą medale, statuetki czy militaria w postaci szabli, a nawet broń. W prezentach na święta dominuje głównie alkohol wysokoprocentowy: whisky, biała wódka czy koniak, ale również spersonalizowane zestawy piśmienne, aktówki, odzież i różnego rodzaju modele militarne, np. samoloty, czołgi i rakiety.
Każdy z podarunków zyskuje jeszcze bardziej na wartości, kiedy jest zapakowany w dobrym guście i stylu – w złoto-ciemne barwy – może to być połączenie złota z butelkową zielenią, granatem, brązem i oczywiście z kolorem czarnym, dla pań również z białym, lub z odcieniami szarości (ostatnio modne są też bardzo delikatne odcienie pasteli). Złoto oczywiście występuje tutaj jako akcent, minimalny dodatek, np. w postaci wstążeczki. Ponadto warto zadbać o wybór naturalnych opakowań drewnianych, z papieru czy bawełny. Oczywiście szyk i smak dodatkowo podkreśla liścik czy kartka ręcznie wykonana na ekskluzywnym papierze z dedykacją, a na samym prezencie warto dać bardzo delikatną personalizację, gdyż: „Elegancja nie jest po to, by być zauważoną, ale po to, by być zapamiętaną” – jak mówił Giorgio Armani.
Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu Gifts Journal Polska. Do pobrania TUTAJ