Jedyny magazyn poświęcony
wyłącznie upominkom reklamowym

Najlepsze prezenty nie mają ceny…

28.10.2019

A weselny drobiazg?

 

Każdy z nas bywał zapewne na niejednym weselu w swoim życiu. Na przestrzeni lat podejście do urządzania przyjęć weselnych zmieniło się diametralnie i niejednokrotnie czujemy się zaskoczeni pomysłowością czy to nowożeńców, czy firm, które zajmują się profesjonalnie organizacją wesel i czuwają nad każdym szczegółem. Jednych takie sprawy przyprawiają o zawrót głowy, inni zainspirowani i pełni werwy szukają oryginalnych pomysłów sami, by gość weselny wspominał jak najdłużej właśnie to ich wesele.

 

Obdarowywanie upominkiem swoich gości weselnych stało się jakiś czas temu nieodzownym elementem przyjęcia. Oczywiście owa moda istnieje nie od dziś. Staropolskim zwyczajem na pożegnanie wręczane było gościom ciasto, kawałki tortu czy weselny alkohol, które to podarunki pełniły funkcję podziękowań za przybycie. Dziś mówimy o czymś innym, a mianowicie o spersonalizowanym drobiazgu, konkretnym, budzącym radość i zaskoczenie. Na pewno nie da się go przygotować na ostatnią chwilę. Dokonując wyboru, powinniśmy zastanowić się, czy taki podarunek powinien być praktyczny, czy nawet szalony, ale myślę, że przede wszystkim powinien budzić pozytywne emocje. Nie może być też nudy i standardu. Miło, jeśli drobiazg nawiązuje tematycznie do pary młodej lub jej zainteresowań. Ciekawymi pomysłami są m.in. miniaturowa roślinka w doniczce, którą postawimy w oknie, by rosła – jest symbolem nowego życia, początku czegoś oraz miłości, ponieważ trzeba o nią nieustannie dbać. Parasol na ślub w plenerze, słodycze i napoje – to najczęściej spotykana forma podziękowań, która cieszy zawsze :). Torba z miłym napisem i wizerunkiem pary młodej z pewnością przyda się na zakupy. Słoiczek z miodem lub domową konfiturą, magnes, drewniana tabliczka, kubek i podkładki pod kubek, łyżeczki czy świeczki lub wachlarz – są równie użyteczne i przy tym trwałe. Jednak upominek to nie wszystko, bo najważniejsze jest estetyczne, eleganckie i budzące efekt „wow” opakowanie. A docenione najbardziej będzie to, co własnoręcznie zrobione. Gustownie i starannie zapakowany prezent świadczy o naszym szacunku do osoby obdarowywanej, nawet, jeśli upominek sam w sobie nie jest drogi. Często też para młoda pozwala sobie na dodanie poza słowem „dziękujemy” kilku słów od siebie. Ważne, by upominek miał właściwe miejsce i nie zginął na stole. Prezenty dla gości mogą być też rozdane przez kelnerów lub wręczone na pożegnanie.

 

A co mówi przeprowadzona ankieta? Respondenci udzieli odpowiedzi na następujące pytania:

1. Od ilu lat spotykasz się z modą na wręczanie upominku, kiedy zjawiasz się na przyjęciu jako gość weselny?

Odpowiedzi mieściły się w zakresie 4 lata – 11 lat, z naciskiem na przedział 9 lat – 10 lat. Znalazły się też odpowiedzi: „od zawsze, kiedy chodzę na wesela”, jednak w tym przypadku ciężko sprecyzować czas konkretnie.

2. Jakimi upominkami zostałaś/zostałeś obdarowany jako gość na przyjęciu weselnym? Proszę podać kilka przykładów.

 Najczęściej w odpowiedziach pojawiały się oczywiście słodkości: cukierki, praliny, lizaki z imionami państwa młodych, czekoladka ze zdjęciem lub imionami pary młodej, ferrero rocher, krówki w pudełeczku papierowym, migdały, orzechy w czekoladzie, cukierki karmelkowe, torba słodyczy ze zdjęciem z imprezy weselnej. Z produktów żywnościowych pojawiał się również często mały słoiczek z przetworami (miód, bigos, konfitury). Respondenci zwrócili też uwagę na opakowanie, wymieniając papierową pannę młodą i papierowego pana młodego z cukierkiem w środku oraz papierowe pudełeczko ze śliwką w czekoladzie. Rzadziej w odpowiedziach pojawiał się: przyrząd do robienia bąbelków, kieliszek do wódki z imieniem, mała roślinka w doniczce, herbata, alkohol, magnesy i aniołki z gipsu.

3. Jaki upominek utkwił ci najbardziej w pamięci? Czy coś cię w nim zaskoczyło, było oryginalne, zwróciło twoją szczególną uwagę?

Oto one: na pierwszym miejscu ex aequo miód i przetwory domowe wraz ze słodkimi upominkami, w kilku przypadkach z dołączoną fotografią pary młodej. Respondenci podkreślali również wartość opakowania, jego oryginalność i wykonanie. Generalnie zwyczaj obdarowywania sam w sobie jest miły, a coś, co zostaje na jakiś czas (jak np. magnes), zawsze będzie kojarzyło nam się z tym wydarzeniem.

4. Twój własny oryginalny pomysł na prezent dla gości weselnych? Co chciałabyś/chciałbyś otrzymać, będąc na kolejnym przyjęciu weselnym?

Niektórym wystarczy dobra zabawa i towarzystwo, i nie mają wygórowanych oczekiwań. Jednak badane osoby podkreślały, że każdy prezent jest miły i że powinno być to coś własnoręcznie zrobionego. Coś, co może pozostać na lata jako pamiątka – na podium stoi zdjęcie z uwiecznioną chwilą lub zabawnym zdarzeniem z życia pary młodej. Inne odpowiedzi od przyszłych gości weselnych to: bańki mydlane, pamięć USB z motywem ślubnym lub fant, który posłuży w trakcie zabawy weselnej jako element gry.

  Justyna Lisek – materiał pochodzi z 62 wydania Gifts Journal Polska