Jedyny magazyn poświęcony
wyłącznie upominkom reklamowym

Z wizytą w gabinecie stomatologiczno-ortodontycznym

15.06.2020

Można powiedzieć, że sytuacja, która ma miejsce od początku roku 2020, wpłynęła bardzo na nasze postrzeganie rzeczywistości, docenianie pewnych wartości, zwykłych dóbr oraz wszystkiego, co w gruncie rzeczy było tak oczywiste. Temat ochrony zdrowia jest obecnie tematem „chodliwym” i wszyscy są zaangażowani w wytwarzanie produktów ochronnych. Jednak dzisiaj, trochę zmieniając zagadnienia okołomaseczkowe, ale pozostając również tematycznie w pomocach medycznych, chciałabym zwrócić uwagę na specjalistów, którzy zresztą też na co dzień pracują w maseczkach i przyłbicach, a którzy to dbają przede wszystkim o nasz piękny i zdrowy uśmiech – bo czymże jest świat bez wzajemnego uśmiechu:)

 

Od najmłodszych lat każdy z nas odwiedza gabinet dentystyczny regularnie. Każdy też zapewne ma złe wspomnienia, z wyrywania zębów, kiedy to nie było znanych i stosowanych znieczuleń, albo wizyta sama w sobie była nieprzyjemna. Oczywiście wszystko zależy tutaj od indywidualnego podejścia samego lekarza, często nie tylko ból „boli”. Okazuje się jednak, że pewne artykuły wręczone pacjentowi bezpośrednio po wizycie mogą spowodować, że pacjent już nie będzie myślał o bólu, ale też zapamięta dentystę pozytywnie i na pewno wróci 🙂 Tak było w moim przypadku, gdzie miałam styczność od dziecka naprawdę z różnymi stomatologami.

 

Jakiś czas temu sama miałam też „przyjemność” nosić aparat ortodontyczny. Zestaw ortodontyczny, który otrzymałam, służył mi codziennie praktycznie przez 3 lata, a samo pudełko, gdzie jest przechowywana nakładka zębowa już po zdjęciu aparatu, będzie użytkowane z pewnością przez wiele lat. Jeśli dostałam coś takiego od specjalisty, to uznaję to za niezbędnik i nawet nie szukam innego rozwiązania, a zdecydowanie taki gadżet ma swoją żywotność. Dodatkowo jeśli na pudełku jest nazwa naszego ulubionego gabinetu, to na pewno taki gabinet zyska klientów i będzie polecany też innym osobom.

 

A jak to było w Twoim przypadku, drogi czytelniku? Możesz zadać sobie takie trzy pytania, jakie i ja zadałam kilkunastu osobom: Czy będąc z wizytą u dentysty/ortodonty – nawet jako dziecko – kojarzą jakiś upominek, który dostali; czy jeśli dostali jakiś upominek, to czy zmieniło się w jakiś sposób nastawienie do stomatologa; oraz czy chcieliby dostać jakiś gratis od stomatologa i jeśli tak, to co by to było.

 

Gratisy, jakie się powtarzały w przypadku pierwszego pytania, to mała szczoteczka z próbką pasty do zębów lub sama pasta, były też osoby, które otrzymały naklejkę – stwierdzając przy tym, że było to miłe, jednak to trochę za mało. Ponad połowa ankietowanych potwierdziła również, że zmieniło się ich nastawienie do lekarza w pozytywnym sensie, łagodząc wcześniejszy ból. Praktycznie 90% osób oczekuje jakiegoś drobiazgu po wizycie, uważając, że zawsze miło jest coś dostać. Wśród wymienianych upominków były: minipasta do zębów, nić dentystyczna, szczoteczka, płyn do płukania. Wśród odpowiedzi znalazł się również pomysł na kupon zniżkowy na irygator do zębów.

 

Myślę, że takie typowe odpowiedzi wynikać mogą z niewiedzy, ile tak naprawdę produktów do pielęgnacji jamy ustnej jest dostępnych na rynku. Czy każdy wie, że mógłby mieć swoje małe lusterko dentystyczne?

 

W okresie leczenia stomatologicznego niezwykle ważna i niezbędna jest systematyczna oraz staranna higiena jamy ustnej, również w czasie podróży. Produkty dla osób noszących aparat są troszkę inne, ponieważ znacznie ograniczony jest dostęp do zębów i przestrzeni międzyzębowych. Dlatego obowiązkowe jest stosowanie preparatów i akcesoriów, które pozwolą utrzymać jamę ustną w dobrej kondycji w czasie trwania leczenia.

 

W skład zestawów gratisów lub pojedynczych gratisów mogą wchodzić np.:

 • manualna szczoteczka ortodontyczna lub szczoteczki do czyszczenia protez zębowych

 • składana szczoteczka do zębów – idealna do pracy, szkoły lub w podróż

 • szczoteczka międzyzębowa

 • woskowana nić dentystyczna (może być o smaku miętowym)

 • przewleczki do nici dentystycznej – w przypadku aparatu ortodontycznego, mostów i implantów

 • lusterko dentystyczne

 • kieszonkowa klepsydra do odmierzania czasu mycia zębów (ok. 2 minuty) – ważna szczególnie dla dzieci

 • płyn do płukania jamy ustnej

 • pasta do zębów

 • wosk ortodontyczny w pudełku

 • wykałaczki do zębów, wykałaczki dentystyczne z fluorem

 • nitka ortodontyczna

 • szyny na bruksizm

 • skrobaczki do języka

 • pudełko ortodontyczne na protezę, szynę zgryzową, aparat ortodontyczny lub retencyjny – tutaj jak najbardziej z logo lub w kształcie innym niż tradycyjny, np. ząbka

 • gumy do życia z ksylitolem

 • słodycze zdrowe dla zębów

 • odświeżacze oddechu

 • wyciskarka do past

 • kubek plastikowy

 

Mając takie szerokie spektrum różnych preparatów i akcesoriów, stomatolog może skomponować dla każdego pacjenta indywidualny zestaw – tzw „dentist kit” i może dobrać produkt w zależności od wieku pacjenta i stadium leczenia. A wszystko to możemy zapakować w ochronne etui, wielkością dopasowane do użytku w domu czy w podróży – może to być woreczek-sakiewka, transparentna kosmetyczka lub plastikowe pudełko – gdzie oczywiście logo lub nazwa gabinetu będzie stanowić niezbędny element całości.

 

Większość produktów dentystycznych dostępnych na rynku jest oczywiście profesjonalna, lecznicza, bo jednak są to produkty medyczne, które muszą być sterylne i posiadać odpowiednie atesty. Jednak należy pamiętać, że można zrobić zawsze coś więcej i miło będzie wręczyć je opakowane w saszetkę, torebkę czy etui z logo. Warto podpowiedzieć wielu stomatologom takie rozwiązania, gdyż często ze względu na dużą liczbę pacjentów nie mają czasu zająć się takim tematem, a nawet pomyśleć, że można w tak prosty sposób dotrzeć z reklamą.

Oprócz niezbędnika od dentysty, zupełnie dodatkowym, ale i miłym akcentem będzie np. breloczek czy przypinka w kształcie uśmiechniętego ząbka. Taki drobiazg sprawi radość szczególnie dzieciom, które często bardzo przeżywają wizyty u lekarza. Dla dzieciaków dobrym rozwiązaniem jest również indywidualny program lojalnościowy, który może stanowić dobrą zabawę połączoną z pozytywną motywacją pójścia do dentysty, gdzie wraz z każdą wizytą otrzymują one naklejkę, a po uzbieraniu kompletu naklejek oczywiście przyznawana jest nagroda.