Jedyny magazyn poświęcony
wyłącznie upominkom reklamowym

Wideokonferencja w czasie pracy zdalnej.

28.04.2020

Oto osiem zasad, które sprawią, że nie zakończy się porażką.

Nadejście pandemii koronawirusa sprawiło, że wielu pracowników na całym świecie, także w Polsce, przeszło na tryb pracy zdalnej, a co za tym idzie koniecznością stało się odbywanie wielu wideokonferencji. Jednak praca z domu nie oznacza, że należy zapominać o dobrych manierach i odpowiednim przygotowaniu.

  • Konieczność przestawienia się na tryb pracy zdalnej może być wyzwaniem dla wielu ludzi.
  • Oto wskazówki, które pomogą w tym, by profesjonalnie i efektywnie uczestniczyć w firmowych wideokonferencjach.
  • Przedstawione przez nas rady dotyczą kwestii związanych ze sprzętem, oprogramowaniem czy zachowaniem w czasie spotkań wideo

1. Przygotuj przestrzeń widoczną za tobą

Ludzie nie są przyzwyczajeni do tego, że są pokazywani na ekranie. Tym samym łatwo o to, by w oku kamery naszego laptopa poza nami znalazły się rzeczy, które niekoniecznie powinni oglądać inni uczestnicy wideokonferencji. Dlatego przed rozpoczęciem uczestnictwa w spotkaniach wideo warto włączyć kamerę internetową i sprawdzić co dokładnie jest widoczne poza nami i ewentualnie dokonać zmiany tła, które będą widzieć inni uczestnicy spotkania. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie. Warto dodać, że niektóre aplikacje do wideokonferencji pozwalają zmienić nasze otoczenie wizualnie, zastępując je wirtualnym tłem.

2. Przetestuj sprzęt i oprogramowanie

Ważne jest też sprawdzenie możliwości mikrofonu i ustalenie, czy wystarczy ten wbudowany w laptopie, czy trzeba podłączyć dodatkowy sprzęt. Kolejną sprawą jest upewnienie się, że nasz internet działa z odpowiednią prędkością – można to sprawdzić na przeznaczonych do tego stronach internetową. Gdy zasięg routera WiFi jest słaby, warto skorzystać z połączenia poprzez kabel. Sprawdź też możliwości aplikacji, za pomocą której się łączysz – naucz się jak np. udostępniać widok ekranu twojego komputera. Przed dołączeniem do wideokonferencji upewnij się też, że laptop jest podłączony do prądu lub jego bateria jest naładowana.

3. Zadbaj o odpowiedni strój

Środowisko domowe różni się nieco od firmowego i sprzyja luźniejszym zasadom, jednak trzeba pamiętać, by nie przesadzać w tej kwestii. Gdy uczestniczysz w spotkaniu wideo, niekoniecznie musisz ubierać marynarkę czy elegancki kostiumu, ale postaraj się zadbać o odpowiedni, schludny strój (ubierz się także od pasa w dół).

4. Poinformuj domowników o wideokonferencji i zamknij drzwi

Przed wideokonferencją poinformuj domowników o spotkaniu wideo i jego planowanym czasie. Jeśli to możliwe zamknij drzwi do pomieszczenia, w którym pracujesz. Zapobiegnie to przypadkowemu przeszkodzeniu domowników, w tym szczególnie dzieci, w wideokonferencji, co może wiązać się z niezręcznościami dla innych uczestników spotkania.

5. Wyciszaj mikrofon, gdy to jest niezbędne

Jeśli uczestniczysz w spotkaniu wideokonferencyjnym i nie mówisz w danej chwili, warto wtedy wyciszyć mikrofon, co sprawi, że ewentualne odgłosy z twojego domu nie będą przeszkadzać innym uczestnikom. Ludzie często jednak o tym zapominają. W związku z tym, jeśli ty jesteś gospodarzem wideokonferencji i wykorzystywane do niej oprogramowanie na to pozwala, warto samodzielnie wyciszać mikrofony innych rozmówców. Trzeba dodać, że pozostawienie mikrofonu uruchomionego, gdy nie mówisz, niepotrzebnie obciąża łącze internetowe, które i tak obecnie są wykorzystywane w większym stopniu niż wcześniej.

6. Pamiętaj o zachowaniu uwagi

Spotkania wideo to nie to samo, co spotkania osobiste. Twoi koledzy mogą nawet nie zauważyć, że się rozłączyłeś. Dlatego np. niektóre aplikacje mają funkcję powiadamiania gospodarza spotkania, jeśli uczestnik odłączył się od niego na dłużej niż 30 sekund.

7. Staraj się nie odbywać zbyt wielu spotkań wideo i planuj je dokładnie

Odbywanie zbyt wielu wideokonferencji jest sprzeczne z etosem pracy zdalnej. W przypadku pracy z domu, w zupełnie innych warunkach niż biurowe, jeszcze ważniejsze jest szanowanie czasu współpracowników i zapewnienie im odpowiedniej „przestrzeni” do pracy. Dlatego podczas wideokonferencji warto trzymać się przygotowanego wcześniej planu spotkania oraz terminowego jej zakończenia.

8. Pamiętaj, że możesz połączyć się w formie głosowej, a nie wideo

W czasach izolacji możesz potrzebować nawet zwykłego spaceru po mieszkaniu, aby uwolnić nadmiar energii i jeszcze lepiej skoncentrować się na pracy. Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, a tematyka i znaczenie spotkania na to pozwala, to pobierz aplikację do wideokonferencji na swój telefon i połącz się z uczestnikami spotkania w formie głosowej. Sprawi to, że nie będziesz musiał cały czas siedzieć przy biurku nad włączonym laptopem.

 

Źródło: Business Insider