Jedyny magazyn poświęcony
wyłącznie upominkom reklamowym

W kuchennym klimacie

11.03.2021

Justyna Lisek-Kantorska

 

Drodzy czytelnicy, czy zastanawialiście się kiedyś, ile czasu spędzacie w kuchni swojego domu? Okres świąteczny i miniony, dość specyficzny rok uświadomił mi, że spędza się tam więcej czasu niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu w domu – przynajmniej w moim przypadku. Po ostatnim wydaniu i „wizycie w restauracji” postanowiłam jeszcze zostać w klimacie kulinarnym, który stanowi niewątpliwie ważny element życia. Nie tylko dla zawodowców:)

 

Akcesoria i gadżety kuchenne są nieodzownym i niezbędnym wręcz elementem wyposażenia każdej kuchni, nie tylko pod kątem przygotowywania posiłków. Podkreślają również charakter wnętrza, a może nawet sprawiają, iż kuchnia staje się ulubionym miejscem w domu. Styl wiejski – sielski, prowansalski, włoski, nowoczesny – każdy z nich ma swoją odrębną linię produktów, która będzie idealnie komponowała się z całością wystroju.

 

Po krótkim namyśle sądzę, że wszelkie przybory ułatwiające nam życie w kuchni można podzielić wg pór roku czy sezonów, etapów przygotowywania posiłków, przechowywania i samego spożywania. Pomysłów nie brakuje w żadnym przypadku, a często zabawny design i funkcjonalność ułatwiają i umilają codzienne eksperymentowanie nawet tym najbardziej opornym – dla nich są nawet dostępne okulary do krojenia cebuli.

 

Innych akcesoriów użyjemy do pieczenia czy przygotowywania deserów, a innych do przyrządzania obiadu lub zapraw. Z kolei sezon na domowe przetwory – który u wielu osób trwa kilka miesięcy, a u niektórych dłużej; kiedy to zamykamy letnie plony w przeróżnych słoikach i butelkach – wymaga pomocy lejków, miarek czy drylownic. Zbliżająca się już niebawem pora grillowania też nie odbędzie się zapewne bez szczypców do mięsa i chłodnego napoju z kostką lodu w kształcie truskawki czy diamentu, na co pozwala szeroki wybór foremek do lodu.

 

Bezwzględnie potrzebnym przedmiotem przez cały rok jest oczywiście deska i ostry nóż, bo bez tego ani rusz:) I to nie jeden nóż i nie jedna deska. Spersonalizowana deska lub inna łopatka czy łyżka drewniana z grawerem może okazać się bardzo trafionym prezentem dla miłośnika gotowania. Wśród wielu dostępnych na rynku dodatków możemy wybierać je właśnie wg surowca, z którego są wykonane – m.in. drewniane, bambusowe, silikonowe, plastikowe czy stalowe nierdzewne, a także szklane.

 

Tekstylia też mają swoje miejsce w pomieszczeniu kuchennym – ręczniki, łapki, chwytaki czy fartuszki przydają się za każdym razem, kiedy przyrządzamy wykwintne potrawy i mamy do czynienia z gorącymi naczyniami. Podczas przygotowywania jedzenia używamy tez zwykle naczyń z miarkami, wag, misek czy pojemników pozwalających na dokładność wykonania wg przepisu.

 

Myślę, że jest nadal spora grupa, która bazuje cały czas na nożu jako podstawowym narzędziu, krojąc w tradycyjną „kostkę”🙂 Jednak biorąc pod uwagę oszczędność czasu, gros z nas preferuje urządzenia elektryczne do tarcia, krojenia czy mielenia pieprzu i soli. Są też tacy, posiadający więcej czasu i cierpliwości, którzy wolą mimo wszystko tradycyjne młynki, krajalnice, krajacze do warzyw w kostkę czy słupki, obieraczki, tarki, wykrawacze i temperówki do warzyw – co, myślę, podkreśla precyzję ręcznej pracy i ma swój efekt odzwierciedlony również w dekoracji. A sama dekoracja stołu i talerza potrawami to już osobny artyzm i inwencja twórcza każdego szefa domowej kuchni.

 

Może on wykorzystać to, co ma w kuchni, np. sztućce, szklanki, łyżkę do lodów, foremki do ciastek, czy przesiewacz do mąki i dodać trochę wyobraźni:) Można też użyć standardowego pisaka do zdobienia czy specjalnych pojemników do przyrządzania jedzenia w danym kształcie, np. kuli.

 

Na zakończenie wspomnę jeszcze o kilku drobiazgach, które jak dla mnie przydają się zawsze, nieważne, co się dzieje w kuchni – więc chyba są ważne. Są to wykałaczki, podkładki czy deski pod gorące naczynia, pojemniki i słoiki do przechowywania mąki, cukru, kakao, kaw czy innych produktów spożywczych, mały nożyk, łyżeczka, miska, łopatki drewniane oraz otwieracze do słoików i puszek czy butelek. Myślę, że dla każdego upominek do kuchni będzie zawsze trafionym i mile widzianym, a także dobrze wykorzystanym i praktycznym upominkiem.

 

Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu Gifts Journal Polska. Do pobrania TUTAJ.