Jedyny magazyn poświęcony
wyłącznie upominkom reklamowym

MUTOH: Drukarki LED-UV nie tylko do „gadżetów”

04.06.2020

 

Możliwości nadruku jakie dają drukarki Mutoh ValueJet serii UF są… ogromne. Można zadrukować przedmioty wykonane z tworzyw, drewna, metalu, szkła, kamienia, skóry i wielu innych materiałów. Technologia to dopiero połowa sukcesu. Drugą jest pomysł i znalezienie swojej niszy. Przedstawiamy dwie inspirujące historie z wykorzystaniem tych „małych-wielkich” drukarek.

 

Historia #1: Mutoh + LEGO? Poznaj niesamowitą historię… Amazings!

 

Jako jeden z zaledwie 19 profesjonalistów LEGO® na świecie, firma Amazings wykorzystuje klocki LEGO… na imprezach integracyjnych.

Firma LEGO zwróciła się do Dirka, dyrektora generalnego Amazings (belgijskiego biura art & events), czy mógłby tworzyć spersonalizowane prezenty z klocków LEGO, np. z nadrukowanym logo lub nazwiskiem. I tak, Dirk i jego zespół wyruszyli w poszukiwaniu drukarki, która odpowiadałaby ich potrzebom… Gdy znaleźli Mutoh ValueJet 426 UF, otworzyły się przed nimi nowe, ogromne możliwości! Dzisiaj, nie mogliby się już obejść bez tej drukarki. Dziś żałują tylko tego, że nie zrobili tego wcześniej.

 

Komik stand-up i profesjonalista LEGO w jednym!

Dirk Denoyelle rozpoczął karierę w latach 90-tych jako komik stand-up i naśladowca znanych osób. Dziś jest jednym z najbardziej znanych, najbardziej pożądanych i najbardziej wszechstronnych komików w Belgii. Poza tym zawsze był zapalonym entuzjastą klocków LEGO z ponad 20-letnim doświadczeniem w budowaniu unikalnych kreacji LEGO. Od 2001 roku koncentruje się na humorystycznym prowadzeniu konferencji firmowych i eventów. Dzięki temu odkrył, że LEGO jest idealnym medium do przekazania jego przesłania.

Historia 1 - Amazings - Dirk Denoyelle s

Dirk jest także jednym z zaledwie 19 profesjonalistów z tytułem „LEGO Certified Professionals” na świecie.

Wszystko zaczęło się od budowy popiersi 30 znanych osobistości z klocków LEGO. Każdy „LEGO Certified Professional” jest wybierany w oparciu o jego umiejętności budowania, entuzjazm dla systemu klocków LEGO oraz profesjonalnego podejścia do innych fanów LEGO i szerszej publiczności. Bycie certyfikowanym specjalistą LEGO wiąże się z odpowiedzialnością, ale otwiera także wiele nowych możliwości, mówi Dirk Denoyelle.

 

Budowanie zespołu za pomocą LEGO

Opierając się na swoim sukcesie jako „LEGO Certified Professional” i pracując dla firmy, Dirk dalej rozwijał wykorzystanie klocków LEGO podczas wydarzeń integracyjnych. Wyobraźcie sobie 200-osobową publiczność, która dosłownie buduje miasto z klocków, bawiąc się i budując zespół. Dirk i jego zespół udzielają wskazówek i trików, no i oczywiście bawią grupę.

Ta formuła sprawdza się bardzo dobrze i jestem pewien, że w rezultacie wielu uczestników powróciło do domu i rozpoczęło własne projekty LEGO ze swoimi dziećmi.

Historia 1 - Amazings - przykład realizacji s

 

LEGO + MUTOH

Następny poziom współpracy z LEGO pojawił się, gdy firma zapytała Dirka, czy mógłby tworzyć spersonalizowane prezenty z LEGO, z nadrukowanym logo lub imieniem na klockach.

Ponieważ nigdy wcześniej tego nie robiliśmy i nie mieliśmy zielonego pojęcia, jak to zrobić, zleciliśmy druk specjalistycznej firmie. Po pierwszym zamówieniu, pojawiły się kolejne, co wkrótce stało się bardzo interesującym biznesem. Jednak nie zawsze wszystko „układało się” tak, jak chcieliśmy. Na przykład jeden dostawca druku mógł drukować tylko na białych klockach. W innym przypadku, jakość druku nie była taka, jak się spodziewaliśmy. Zdarzało się że nadruk pękał podczas łączenia klocków ze sobą.

Wkrótce Dirk zdał sobie sprawę, że outsourcing nie jest długoterminową strategią i że sami będą musieli zająć się drukiem. I tak, Dirk i jego zespół wyruszyli w poszukiwaniu drukarki, która odpowiadałaby ich potrzebom.

Przyjrzeliśmy się kilku maszynom i dostawcom, ale znalezienie drukarki, która nie tylko zmieści się w naszym biurze, ale także zapewni dobrą jakość, było sporym wyzwaniem. Mutoh okazał się być jedynym dostawcą, który miał drukarkę, która mogła zaspokoić nasze potrzeby. Współpracowaliśmy już z Mutoh w poprzedniej firmie eventowej, więc dobrze rozumieliśmy wartości i produkty firmy. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na drukarkę LED-UV Mutoh ValueJet 426UF w rozmiarze A3 + z kilku powodów. Jednym z nich jest jego kompaktowość, dzięki czemu mogliśmy zainstalować drukarkę na szafce w naszym biurze.

Historia 1 - Amazings - zadruk klocków na Mutoh ValueJet 426UF s

Innym ważnym kryterium dla firmy Amazings był czas utwardzania i przyczepność atramentu do klocka LEGO.

Gdy zlecaliśmy nadruki na zewnątrz, zaobserwowaliśmy, że przyczepność farby nie była dobra. Mogliśmy dosłownie zeskrobać obraz z klocków, a to nie było dla nas dopuszczalne. Dzięki technologii utwardzania LED-UV w drukarce Mutoh ValueJet, atrament natychmiast wysycha i przylega bardzo dobrze do klocków LEGO, które są wykonane z ABS. Drugą zaletą utwardzania lampami LED jest fakt, że nie generuje się ciepło, co czyni go idealnym rozwiązaniem do drukowania na materiałach z tworzyw sztucznych, takich jak LEGO.

Historia 1 - Amazings - printroom s

Klocki LEGO są dostępne we wszystkich rozmiarach i kolorach, a zatem dodatkowy biały atrament w maszynie jest koniecznością.

Dzięki białemu atramentowi nie musimy ograniczać naszej wyobraźni. Nie ma znaczenia, jaki kolor mają klocki, możemy wydrukować na nich dowolny obraz lub logo z zadziwiającym poziomem szczegółowości. Aby dać przykład, mały tekst, który jest nieczytelny gołym okiem, jest nadal czytelny przy pomocy szkła powiększającego. Oto jak wysoka jest jakość druku tego urządzenia.

To może brzmieć jak banał i prawdopodobnie tak jest, ale faktem jest, że nie moglibyśmy już żyć bez tej drukarki, konkluduje Dirk Denoyelle.

Mutoh ValueJet VJ-426UF umożliwił nam znalezienie nowych możliwości i rozwój naszej firmy. Często porównuję drukarkę do samochodu. Nie można się bez niego obejść, najlepiej, aby nigdy się nie zepsuł. Cóż, dokładnie taka jest dla nas nasza mała urocza drukareczka. Nazywamy ją naszymi małym Rollsem!

 

Historia #2: Na kostkach z tej drukarki MUTOH grają AC/DC, Adele i Coldplay

 

Zespoły takie jak AC/DC, Adele, Coldplay i Kiss, ale także wytwórnia Sony Music czy organizacja War Child to tylko kilka nazw, do których holenderska firma EigenPlectrum dostarcza swoje produkty tworzone na drukarkach LED-UV – Mutoh ValueJet 426UF!

!Historia 2 - Na kostkach z tej drukarki MUTOH grają AC-DC, Adele i Coldplay - foto 1 s

Holender Michael Kenis porzucił pracę jako projektant stron internetowych, aby w pełni skoncentrować się na swojej firmie EigenPlectrum. Nie mając żadnej wiedzy o branży poligraficznej, zainwestował w dwie drukarki LED – Mutoh ValueJet 426UF. Dzięki temu mógł w końcu osiągnąć czasy dostaw i jakość, której pragnął.

Nazwa firmy oznacza „własny plektron” i o to w tym wszystkim chodzi: unikalne, spersonalizowane plektrony, potocznie zwane kostką lub piórkiem. Właściciel Michael Kenis przeszedł długą drogę, którą podsumowuje: „Musisz trafić kilka wybojów na drodze, zanim będziesz wiedział dokładnie, czego chcesz.”

 

Personalizacja

Historia rozpoczęła się w momencie kiedy, Michael chciał zamówić spersonalizowane akcesoria gitarowe dla ojca, który gra w zespole. Okazało się, że nie jest to łatwe. Trafił w końcu na australijską firmę, z którą później postanowił nawiązać współpracę. Zbudował im stronę internetową, przez którą ludzie z Holandii mogli zamawiać plektrony z nadrukiem.

Czas dostawy wynosił od trzech do czterech tygodni. Grafiki, które były nakładane za pomocą tampodruku, były w porządku, ale nieco ziarniste. I na każdym elemencie zawsze była nazwa firmy produkującej. Co jest nie do przyjęcia, jeśli chcesz dostarczać coś całkowicie spersonalizowanego.

Dlatego kupiłem drukarkę biurkową chińskiej produkcji, która może drukować bezpośrednio na kostkach do gitary. Pracowałem wtedy w domu. Ale w pewnym momencie z tą maszyną
zacząłem walczyć. Jeśli naprawdę chciałem zainwestować, musiałem wybrać drukarkę, która mogłaby zapewnić mi dobrą jakość i stabilność.

Historia 2 - Na kostkach z tej drukarki MUTOH grają AC-DC, Adele i Coldplay - foto 2 s

 

Dobry wybór

Ponieważ profesjonalny przemysł poligraficzny był nieznany Michaelowi, zaczął swoje poszukiwania… przez Google. Porównał kilku producentów drukarek do zadruku bezpośredniego obiektów. Po demonstracji drukarki Mutoh ValueJet 426UF, Michael natychmiast ją zakupił.

Jakość tej płaskiej, biurkowej drukarki A3+ jest bardzo przekonująca. Drukuję plektrony z rozdzielczością 1440 dpi, choć rozdzielczość 720 dpi jest już bardzo dobra. Klient prawdopodobnie nie zauważy różnicy w jakości. Co więcej, najwyższa rozdzielczość wynosi 2880 dpi. ValueJet 426UF jest bardzo dobrym modelem. Mogę bardzo łatwo wstawiać kostki do przygotowanego szablonu. W porównaniu do innych drukarek tego typu, nadruk jest bardziej „w podłożu” a nie na jego powierzchni, co jest bardzo ważne dla gitarzystów.

 

Międzynarodowi klienci

Aby promować swoją firmę, Michael podszedł do wielu sklepów muzycznych i muzyków. W ten sposób udało mu się zdobyć znane nazwiska, z których pierwszym była holenderska piosenkarka Ilse de Lange. Skontaktował się także z gitarzystą z zespołu Adele i przesłał mu kilka próbek, co wywołało u niego entuzjastyczną reakcję. Podczas koncertu w Ziggo Dome w Amsterdamie Michael osobiście wręczył gitarzyście zamówienie. Dla Adele miał kilka kostek jako prezent z dziecięcym zdjęciem z przodu i jej imieniem na odwrocie.

Kiedy jesteś w muzycznym świecie, wszystko zaczyna od efektu śnieżnej kuli.

Oprócz Adele, Michael dostarcza kostki dla AC/DC, Coldplay, Kiss, Kensington, a także dlo Sony Music, KPN i War Child.

Obecnie mam sprzedawców w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Francji i Stanach Zjednoczonych. Aby dostarczać im produkty przez Internet, mam strony internetowe w różnych językach. Moja znajomość pozycjonowania (SEO – Search Engine Optimization) słów kluczowych i optymalizacji Google przydaje się, mimo że pożegnałem się z moją pracą jako projektant stron internetowych i całkowicie poświęciłem się mojej firmie.

Historia 2 - Na kostkach z tej drukarki MUTOH grają AC-DC, Adele i Coldplay - foto 3

 

Akcesoria

Michael wpada na najlepsze pomysły na kolejne produkty w nocy i zapisuje je. Teraz drukuje także na maskownicach gitar. Ponadto za pośrednictwem EigenPlectrum można zamawiać wszelkiego rodzaju akcesoria, od plektronowych łańcuszków i breloczków po paski gitarowe. Największe jego zamówienie opiewało na 7500 egzemplarzy dla marki szamponu, która chciała dołączyć plektrony w pakietach świątecznych.

 

Wydruk suchy od razu

Michael chwali szybkość, niezawodność i łatwość użycia drukarki Mutoh ValueJet 426UF.

To tylko kwestia naciśnięcia przycisku drukowania. Główną zaletą technologii LED-UV jest to, że wydruk jest natychmiast suchy – idealny do dwustronnych produktów. Z moją poprzednią maszyną, nie wiedziałem dokładnie, kiedy atrament był suchy i często zostawiałam odciski palców, na szczęście nie mam już tego problemu. Poza tym, wcześniej mogłem wydrukować do 30 gitarowych plektronów jednocześnie, ale przy tej drukarce Mutoh jest ich 120!

Pełny stół roboczy wymaga tylko 10 minut drukowania, i mogę wskazać, na której kostce drukuję i co a na której nie. Co więcej, oprogramowanie podpowiada mi, kiedy muszę przeprowadzić czyszczenie głowicy drukującej i lampy UV, co to także jest bardzo proste.

Michael drukuje standard na poliwęglanie.

Atramenty LED-UV marki Mutoh są bardzo odporne na zarysowania, istnieje również rosnące zapotrzebowanie na kostki do gry na drewnie i metalu, te ostatnie są wstępnie pokryte podkładem. W przypadku kostek z chwytem, używam edytora druku warstw (Mutoh ValueJet Layer Editor Tool). Grafika kolorowa lub tekst jest drukowana jako pierwsza warstwa, po czym druga i trzecia warstwa to lakierem zapewniają efekt wypukłości, podobny jak w przypadku alfabetu Braille’a.

na kostkach z tej drukarki mutoh grają ac-dc, adele i coldplay - foto 4 s

 

Ekspansja

W ciągu dwóch lat Michael zainwestował w drugą drukarkę Mutoh ValueJet 426UF.

Biznes działał bardzo dobrze, więc potrzebowałem drugiej drukarki, nie patrząc już na inne rodzaje drukarek LED-UV, ponieważ znam jakość tej maszyny.

Mam kilka pomysłów na łamigłówki i zabawki, ponieważ maszyna może zadrukować przedmioty o wysokości do 70 mm. Posiadam również maszynę do grawerowania, dzięki której na przykład dekoruję pałki perkusyjne. Połączenie grawerowania i drukowania z pewnością doprowadzi do pięknie wykończonych produktów. Na razie więc pozostanę w kreacjach dla muzyków.

 

O drukarkach Mutoh ValueJet 426 i 626 UF

Mutoh ValueJet 426 i 626UF to kompaktowe drukarki LED-UV przeznaczone do druku na nośnikach i przedmiotach w formacie maksymalnym odpowiednio A3+ i A2+. Stół roboczy pozwala na bezpośredni zadruk materiałów o grubości do 7 i 15 cm i ciężarze do 4 oraz 6 kg.

Cechą wyróżniającą japońskie drukarki LED od innych rozwiązań na rynku jest brak zapachu zadrukowanego przedmiotu. To jeden z dowodów na ekologiczność rozwiązań tego producenta. Warto zauważyć, że drukarki LED firmy Mutoh nie wymagają podłączania zewnętrznych systemów filtrujących powietrze czy innych wyciągów.

Mutoh ValueJet 626UF, posiada oprócz powiększonego stołu także laserowy wskaźnik umiejscowienia zadrukowywanego przedmiotu, automatyczną regulację wysokości stołu oraz bardzo dodatkowy moduł obrotowy (do zadruku obiektów walcowatych, np.: szklanka, termos, wazon).

 

Promocja

 1. Drukarka UV do gadżetów LED-UV A3+
  – drukarka LED-UV Mutoh ValueJet 426UF (max. A3+ i grub. 7 cm)
  GRATIS: bezpieczny system zasilania w atrament w workach
  GRATIS: komplet atramentów w workach
  GRATIS: instalacja
  GRATIS: szkolenie
  GRATIS: transport
  50% RABAT na rozszerzenie gwarancji do 3 LAT

 

 1. Drukarka UV do gadżetów LED-UV A2+
  – drukarka LED-UV Mutoh ValueJet 626UF (max. A2+ i grub. 15 cm)
  GRATIS: moduł obrotowy (tzw. kebab) do zadruku rotacyjnego
  GRATIS: bezpieczny system zasilania w atrament w workach
  GRATIS: komplet atramentów w workach
  GRATIS: instalacja
  GRATIS: szkolenie
  GRATIS: transport
  50% RABAT na rozszerzenie gwarancji do 3 LAT

 

Wyłącznym dystrybutorem drukarek MUTOH w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.

 

www.atrium.com.pl