Jedyny magazyn poświęcony
wyłącznie upominkom reklamowym

Łowią naiwne firmy

12.07.2013

Łowią naiwne firmy

 

Firma posługująca się wirtualnym adresem w Krakowie rozsyła po Polsce e-maile z prośbą o wpisanie się do katalogu. A potem żąda zapłaty – czytamy w „Dzienniku Polskim”.

 

Wielu przedsiębiorców w swej skrzynce e-mailowej otrzymało ostatnio fakturę od „Grupy CBOP Centrum Badań Opinii Publicznej, Departament Serwisów Internetowych, Kraków, ul. Bandurskiego” z wezwaniem do zapłaty np. 499 zł netto za „Usługę prezentacji informacji w serwisie katalog-firm2013.pl”.

Wcześniej dostali oni e-maila o treści: „Dzień dobry, Tworzymy przegląd aktywnych firm w 2013 roku. Chciałbym Państwa zaprosić do dodania krótkiej informacji o swojej firmie do naszego spisu. Można to uczynić na stronie internetowej pod adresem [tu odnośnik do zakładki „dodajfirme”]. Za przekazane informacje będziemy niezmiernie wdzięczni.”

Myśląc, że to darmowy katalog, wielu przedsiębiorców kliknęło i wpisało kilka słów o swej firmie. Na głównej stronie serwisu oraz podstronach nie ma informacji o opłatach. Dopiero po otrzymaniu faktury, w opasłym regulaminie głęboko ukryte są podpunkty o „Bezpłatnym Testowaniu” serwisu przez 7 dni oraz opłacie od tych, którzy w tym okresie nie wypowiedzą umowy. A umowę zawiera się z chwilą umieszczenia w serwisie danych swojej firmy.

Oszukani skrzykują się (na razie jest ich około 40) i chcą skierować doniesienie do prokuratury. Rozważają też pozew zbiorowy.