Jedyny magazyn poświęcony
wyłącznie upominkom reklamowym

Kartonowe maseczki pomocą w walce z wirusem COVID-19

20.04.2020

Od czwartku 16 kwietnia w życie weszło rozporządzenie o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa w miejscach publicznych. Jak w tym pomóc i jak może to być bardziej dostępne dla każdego? Może poniższe rozwiązanie będzie pomocne.

Szerząca się pandemia korona wirusa, spowodowała ogólnoświatowe poruszenie i szukanie rozwiązań mogących pomóc walce z tą chorobą. Od szycia maseczek po druk 3D, niemalże każdy kto ma możliwość, angażuje się w pomoc służbie zdrowia, ale też każdemu człowiekowi. Coraz bardziej powszechne staje się zalecenie noszenia maseczek ochronnych na co dzień – od czwartku, w życie wchodzi obowiązkowe zakrywanie nosa i twarzy w miejscach publicznych. Rynek szwalniczy nie jest na tyle wydolny, aby móc wyprodukować odpowiednią ilość maseczek ochronnych tak aby sprostać zapotrzebowaniu na ich ogromne ilości.

Na jednym z forów internetowych pojawiła się koncepcja kartonowej maseczki ochronnej. Stworzył ją Paul de Graaf. Bardzo nas ten pomysł zainteresował, nad którym – nie ukrywamy – sami pracowaliśmy. Stworzyliśmy wspólnie projekt wykrojnika, gotowy do użycia w dowolnych drukarniach posiadających tygle czy automaty sztancujące. Plotery tnące też mogą się przydać.

Dziś dzielimy się naszą pracą, aby każdy mógł wykonać produkcję tych maseczek. Głównymi zaletami tej maseczki jest:

  • Możliwa do uzyskania „szybkość produkcji” – poprzez wykorzystania konwencjonalnych urządzeń dostępnych w przemyśle poligraficznym
  • Powszechność surowca – maseczkę można wyprodukować z szeroko dostępnych surowców jak kartony SBS, SUB czy CKB w gramaturach 160-180g/m2
  • Prosta konstrukcja umożliwiająca samodzielny montaż
  • Filtr mechaniczny z nano włókniny o gradacji N95 lub N99
  • Elastyczna gumka trzymająca maskę
  • Format A4

Aby złożyć maseczkę należy wkleić filtr w przygotowany otwór techniczny. Najlepiej korzystać z nano włóknin o mechaniczne filtracji cząsteczek poniżej 60 nano metrów (która jest dolną granicą wielkości cząsteczki wirusa SARS-CoV-2). Całość jest prosta w konstrukcji i ma możliwość samodzielnego montażu przez dowolnego odbiorcę.

 

Dzięki temu możliwa jest też dostawa na płasko. Elementem wykańczającym jest dowolnego rodzaju guma umożliwiająca założenie maski. Wykrojnik mieści się na formacie A4, dzięki czemu może ją wyprodukować niemalże każda drukarnia. Maseczka jest maską ochronną – nie spełnia wymogów klas medycznych, dlatego nie powinna być stosowana przez personel medyczny.

Do wyprodukowania maseczki ze zdjęć wykorzystano ploter Esko Kongsberg X Edge. W szczególności narzędzia RigidMaterial Knife Tool dla cięcia kartonu i włókniny oraz koło bigujące karton o średnicy 15mm, aby umożliwić swobodne ruchy big dla tego surowca.

Od początku tej sytuacji staraliśmy się znaleźć rozwiązanie, które będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo i będzie bardzo szybko dostępne na rynku. Po otrzymaniu tego wykrojnika wykonaliśmy kilka prób, później poprawek i kiedy byliśmy już pewni, że to może zadziałać zdecydowaliśmy się udostępnić ją szerzej. Sama maska, poziomem zabezpieczenia odpowiada masce tekstylnej, którą tak powszechnie teraz się szyje w Polsce. I tu jest sedno.

Jedna szwaczka zrobi tych masek ok 12-15 na godzinę, a drukarnia w tym czasie można zrobić kilkanaście tysięcy.

Dzięki dostępności surowców i prędkości produkcji takich maseczek, może być ona wykorzystywana na bardzo szeroką skalę. Dodatkowo, można ją dowolnie zadrukowywać i dodatkowo zabezpieczać laminacją.

Digiprint całkowicie bezpłatnie udostępni wykrojnik wszystkim zainteresowanym odbiorcom. Aby otrzymać wykrojnik wystarczy wiadomość na adres.

Źródło: Digiprint