Jedyny magazyn poświęcony
wyłącznie upominkom reklamowym

Gadżety w kolorze khaki

25.07.2011

Ze względu na ograniczone środki, struktura zamówień na artykuły reklamowe jest bardzo wąska. Problemem tego typu jednostek jest często zbyt mały budżet przeznaczony na działania marketingowe, lub nawet jego brak. Największym powodzeniem cieszą się najtańsze gadżety: długopisy z tworzywa sztucznego oraz w niewielkich ilościach, niedrogie metalowe komplety piśmiennicze. Te drugie, poza standardowym zdobieniem logo danej organizacji, bywają także spersonalizowane – mówi Maja Pietkiewicz z firmy Senator Polska, która przygotowywała oferty upominków dla agencji reklamowych współpracujących m.in. z wojskiem i strażą graniczną. Artykuły reklamowe, które są najchętniej zamawiane przez służby mundurowe wyróżniają się praktycznością i skutecznością. Rzadko spotykaną cechą jest oryginalność, choć istnieją przypadki powiązania danej agencji rządowej z pomysłami na gadżet reklamowy. Do takich należą gifty Straży Granicznej, które wykorzystują skojarzenia związane z pełnioną przez tą jednostkę funkcją. W naszym asortymencie możemy znaleźć pendrive’y i zakładki do książek przypominające kształtem i kolorem słup graniczny. Wśród materiałów promocyjnych znajduje się także ulotka informacyjna stylizowana na paszport, stemplowana okolicznościowym stemplem granicznym – mówi Hubert Legiędź, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Straży Granicznej.

Służby mundurowe przeznaczają artykuły promocyjne przede wszystkim na prezenty dla gości i delegacji zagranicznych. Innym sposobem wykorzystania gadżetów są kampanie społeczne. Znaczna część tego typu działalności dotyczy edukacji i jest elementem socjalizacji najmłodszych obywateli. W 2004 roku Komenda Miejska Policji we Wrocławiu zorganizowała konkurs dla uczniów szkół podstawowych na maskotkę będącą gadżetem promocyjnym dolnośląskiej policji. Z przysłanych blisko 200 prac konkursowych, wybrana została przez komisję dziecięcą zabawka pluszowa o nazwie komisarz Lew. Maskotka jest używana jako nagroda w różnego rodzaju konkursach mających na celu zwiększyć zakres wiedzy dzieci z dziedziny prewencji kryminalnej – mówi podinsp. Stanisław Stygar, zastępca naczelnika Wydziału Postępowań Administracyjnych i Prezydialnych Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Ograniczony budżet powoduje, że wiele instytucji rezygnuje z artykułów promocyjnych. Z czasem jednak dynamika rynku będzie się zmieniać. Jak przewidują eksperci wraz z liberalizacją przepisów i przy zwiększonym zainteresowaniu, pojawiać się mogą prywatne firmy funkcjonujące w dziedzinie bezpieczeństwa. Istniejące już firmy detektywistyczne i ochroniarskie realizują swój budżet przeznaczony na artykuły reklamowe w podobny sposób jak wojsko czy policja. Jednak zważywszy na praktyczny brak konkurencji w wykonywanych zadaniach obronności i ochrony państwa, można się spodziewać, że promocja służb mundurowych będzie ograniczona przez problemy budżetu państwa.