Jedyny magazyn poświęcony
wyłącznie upominkom reklamowym

Party time… Być może, o każdej porze

10.05.2022

Nie ma chyba wśród nas osoby, która nie lubi przyjęć. Myślę, że nawet największy introwertyk odnajdzie się na niejednym grillu czy przyjęciu urodzinowym. Nie wiem jak Wy, ale ja bardziej od samej uroczystości uwielbiam chyba ten czas przygotowań, pełen emocji i kreatywnych działań. Parapetówka, kinder party, party w stylu hawajskim, włoskim, a może baby shower czy tradycyjny wieczór panieński i kawalerski – każdy ma swój styl, tematykę przewodnią i okazję do świętowania.

Chociaż garden party powoli dobiegają końca, to sądzę, że póki pogoda pozwoli, na pewno z przyjemnością będziemy spędzać czas na tarasie, słuchając śpiewu ptaków. Choć wiem, że najwytrwalsi grillują nawet zimą. Przygotowanie każdej imprezy, niezależnie od wielkości, wymaga niezwykłej kreatywności, ale też za każdym razem wiąże się z nowymi wyzwaniami. Nie sztuką jest znaleźć inspiracje w internecie, lecz sztuką jest dobór odpowiedniego klimatu, kolorów, kwiatów, detali, materiału i motywu kojarzonego z osobą, dla której przyjęcie jest urządzane.

Podstawa to zawsze dobry plan. Nie mówię tutaj o menu, choć jest to zdecydowanie ważny element każdego przyjęcia, ale oczywiście o otoczce aranżacyjno-dekoracyjnej. Jeśli mamy już wybrany pomysł przyjęcia i spisaną listę gości, należy przystąpić do zapraszania. Coraz częściej zaprasza się poprzez media społecznościowe, tworząc grupy z gośćmi. Taka wymiana informacji pozwala na bieżąco dzielić się wiedzą, dla kogo termin spotkania jest dogodny, a komu nie do końca pasuje. Moim zdaniem jednak tradycyjna forma zaproszenia, czyli zaproszenie papierowe będzie bardziej intrygujące, inspirujące i zachęcające – co więcej można takie zaproszenia wykonać nawet własnoręcznie, dodając akcent, który będzie wyeksponowany podczas samego przyjęcia, np. lawendę, liść, motyw urodzinowy, pastelową kolorystykę lub inny motyw przewodni.

Kwintesencją przyjęcia jest przede wszystkim dobra atmosfera, klimatycznie zaaranżowane pomieszczenie, gustownie przybrany stół, oświetlenie, muzyka i drobiazgi, które muszą współgrać z ideą naszej uroczystości. Można również pomyśleć o dodatkowych atrakcjach, takich jak gry, rebusy, losowanie pytań, wspólne muzykowanie czy tańce, które z pewnością ożywią gości. Niewątpliwie jeśli planujemy przyjęcie w jakimś stylu, można poprosić gości o obowiązkowy dress code – najczęściej takowy spotykam na wieczorach panieńskich i zawsze budzi on pozytywne emocje. Czy nie byłoby miło na przyjęciu dla ogrodnika, gdyby wszyscy ubrali się na zielono, lub jeśli babcia z dziadkiem obchodzą pełne urodziny, to gdyby wszyscy goście ubrali się w stylu lat 30.?

Skupię się poniżej na detalach w pomieszczeniu lub w ogrodzie – gdzie, przypuszczam, najbardziej efektowne będą kolorowe lub ekologiczne girlandy, lampiony i lampki z wplecioną pomiędzy zielenią, które z pewnością dodadzą w pierwszej kolejności bardzo ciepłego klimatu. Samo wejście do miejsca, gdzie odbywa się impreza, też można ozdobić kwiatami i lampionami, by jeszcze bardziej zachęcić gości. Dodatkiem, choć nie w każdej aranżacji pasującym, będą balony – tradycyjne albo o odpowiedniej treści, hasłowe; stricte urodzinowe, w kształcie serca albo po prostu duże cyfrowe „40” :). Ostatnie lata te wypełnione helem cieszą się największą popularnością. Zamiast balonów można zastosować kolorowe rozety dekoracyjne lub pompony. Jednak pamiętajmy, że wszystko musi być odpowiednio lekko i gustownie dobrane do całości, nie zapomnijmy o przysłowiu „co za dużo, to niezdrowo” i wybierajmy najczęściej 3 elementy przewodnie.

Kolejnym ważnym elementem przyjęcia jest stół, którymusi być przygotowany perfekcyjnie, bo to przy nim będziemy spędzać większość czasu. Jeśli mamy większą liczbę osób, dobrze jest przygotować winietki z imionami, aby osoby, które mają wspólne tematy lub nie znają reszty gości, czuły się dobrze. Odpowiednio dobrany lekki obrus czy bieżnik, jak najbardziej ekologiczny, oraz serwetki – często z dedykowanym napisem – to bardzo ważny element dekoracji. Same serwetki można dodatkowo ładnie przewiązać sznurkiem, ułożyć lub dołożyć do nich jakiś dodatek w postaci kwiatka czy koralika.

Inne dekoracje są również kluczowe do oceny całego stołu, tak że z pewnością nie może zabraknąć drobnych kompozycji kwiatowych – tu można wykorzystać kwiaty z ogródka lub polne, które są równie kolorowe i urokliwe, a także świeczników z delikatnymi podgrzewaczami czy drobnych ozdób dobranych do stylu przyjęcia. Trochę wyobraźni pomoże nam w stworzeniu ciekawych kompozycji własnymi rękami.

Zastawa – papierowa, jednorazowa – sprawdza się nie tylko na wolnym powietrzu. Papierowe zestawy piknikowe zawierające talerzyki, kubeczki oraz drewniane sztućce będą niezastąpione również w domu, a co więcej wspierają ekologię. Gama kolorystyczna papierowych talerzyków i kubków jest tak bogata, że można je dobrać tematycznie do danej imprezy.

Na przyjęciach organizowanych dla dzieci jest jeszcze szersze pole do popisu. Jeśli chodzi o dekoracje, można wykorzystać kolorowe czapeczki, słomki, konfetti, papierowe leśne zwierzaki, serpentyny, bańki mydlane, okulary, uszy zwierząt czy peruki. Z kolei na wieczory tematyczne, takie jak np. panieński, bardzo oryginalnym pomysłem na wyróżnienie wszystkich uczestniczek są przypinki, bransoletki, breloki, hawajskie naszyjniki lub tatuaże, które stanowią także pamiątkę. Ważnym elementem przyjęcia są też pamiątkowe zdjęcia, które zawsze wnoszą wiele pozytywnej zabawy, szczególnie gdy mamy przygotowane do dyspozycji śmieszne rekwizyty.

Ze słyszenia wiem, że dla wielu osób na przyjęciach najważniejsze jest jedzenie, jednak moim skromnym zdaniem najważniejsze jest pierwsze wrażenie – i bez dobrej oprawy dekoracyjno- muzycznej nie będzie efektu, szczególnie, gdy robimy przyjęcie niespodziankę :).

Justyna Lisek – materiał pochodzi z 73 wydania Gifts Journal Polska