Jedyny magazyn poświęcony
wyłącznie upominkom reklamowym

Dziękujemy, że jesteś z nami… nie tylko w tym dniu

17.03.2023

Justyna Lisek-Kantorska

Z Nowym Rokiem dla niektórych rozpoczyna się intensywne planowanie wydarzeń zarówno biznesowych czy rozrywkowych, jak i osobistych, rodzinnych.

Wyrażanie podziękowań za spotkanie oraz przybycie gości na zorganizowane przyjęcie stało się już zwyczajem, o który dość mocno dbamy, starając się, by każdy otrzymał coś wyjątkowego. Już nie tylko w ramach wesela, ale też i po Chrzcie Świętym, Pierwszej Komunii Świętej czy większym jubileuszu rodzi się potrzeba wręczenia pamiątkowego drobiazgu, często wyróżniającego się osobistym charakterem – np. prezentu dla rodziców czy rodziców chrzestnych, lub dziadków. Na podstawie obserwacji różnych grup od jakiegoś czasu daje się dostrzec tendencja do wyboru produktów rękodzielniczych w ramach wyrażenia takowej wdzięczności. Ponieważ sama tworzę rękodzieło, też zostałam już niejednokrotnie poproszona o stworzenie indywidualnych podziękowań – innych na komunię, innych na chrzciny np. dla grupy dzieci, i na tym samym przyjęciu jednocześnie innych dla Pań, Panów i dla najbliższych.

Na przestrzeni lat podejście do urządzania przyjęć, nie tylko weselnych, zmieniło się diametralnie i niejednokrotnie czujemy się zaskoczeni pomysłowością, czy to nowożeńców, czy firm, które zajmują się profesjonalną organizacją imprez i czuwają nad każdym szczegółem. Jednych takie sprawy przyprawiają o zawrót głowy, inni zainspirowani i pełni werwy sami szukają oryginalnych pomysłów, by każdy gość wspominał jak najdłużej właśnie gospodarzy, ich przyjęcie i zachował upominek dla siebie na długi czas.

Obdarowywanie upominkiem gości weselnych stało się jakiś czas temu nieodzownym elementem przyjęcia. Oczywiście owa moda istnieje od dawna. Staropolskim zwyczajem na pożegnanie było wręczane gościom ciasto, kawałki tortu czy weselny alkohol, które to podarunki pełniły funkcję podziękowań za przybycie. Dziś spersonalizowany konkretny drobiazg, budzący radość i zaskoczenie na pewno musi być przemyślany i nie da się go przygotować na ostatnią chwilę. Dokonując wyboru, powinniśmy zastanowić się, czy taki podarunek ma być praktyczny, czy nawet szalony, ale myślę, że przede wszystkim powinien budzić pozytywne emocje. Nie może być też nudy i standardu. Miło, jeśli drobiazg nawiązuje tematycznie do pary młodej lub jej zainteresowań. Ciekawymi pomysłami są m.in. miniaturowa roślinka w doniczce, którą postawimy w oknie, lub którą możemy przesadzić do ogródka, np. sukulent, cebulka – roślina jest zawsze symbolem nowego życia, początku czegoś nowego, no i trzeba o nią nieustannie dbać. Przy takim upominku można też postawić na różnorodność, ponieważ każdy może otrzymać inną roślinkę. Dla mnie osobiście prezentem, który otrzymałam jako gość weselny i zapamiętałam najbardziej – i mam do dzisiaj – były metalowe puzzle – łamigłówka logiczna. W tym przypadku siedzący przy jednym stole goście otrzymali różniące się zestawy i od razu zaczęła się intensywna rywalizacja z dozą emocji, kto pierwszy rozwiąże łamigłówkę.

Dobrym pomysłem są też ręcznie wykonane dziergane, wyplatane przedmioty, gdzie każdy dostaje inny kolor lub wzór i może poczuć, że ma coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Słodycze – najczęściej krówki, ciasteczka, pierniki, praliny, migdały, słoiczek miodu, herbatki, konfitury, miniaturowe napoje alkoholowe – to najczęściej spotykana forma podziękowań, która oczywiście zawsze cieszy :). Innymi popularnymi giftami, z którymi też miałam styczność, są magnes na lodówkę, brelok, minianiołek, drewniana tabliczka z grawerem, podkładki pod kubek, czy ostatnio dość popularne świeczki sojowe i mydełka glicerynowe. Dwa ostatnie na pewno są użyteczne i aromatyczne, a i nadają się dla uzdolnionych i mających czas na „handmade” w domu. Jednak upominek to nie wszystko, ważne jest też estetyczne, eleganckie i budzące efekt „wow” opakowanie. A najbardziej docenione będzie to, co własnoręcznie zrobione. Gustownie i starannie zapakowany prezent świadczy o naszym szacunku do osoby obdarowywanej, nawet, jeśli upominek sam w sobie nie jest drogi. Często też poza „dziękujemy” warto dodać kilka słów od siebie. Istotny też jest sam moment wręczenia – to, by pozostawiony upominek miał właściwe miejsce i nie zginął na stole lub został wręczony osobiście w trakcie przyjęcia lub na pożegnanie.

Zwyczaj obdarowywania na ważnych wydarzeniach i w celu wyróżnienia szczególnie nam ważnych osób jest bardzo miły, a coś, co może pozostać na lata jako pamiątka, zawsze będzie kojarzyło nam się z daną osobą lub z okazją.

 

Artykuł ukazał się w najnowszym wydaniu Gifts Journal Polska. Do pobrania TUTAJ